Birthe og Jørn Gregersen i Lunderskov – jordvarme kombineret med vandkraft
På den historiske ejendom Rolles Mølle i Lunderskov har Birthe og Jørn Gregersen fået installeret et jordvarmeanlæg fra Klimadan. Løsningen kombinerer moderne teknologi med stedets egen vandturbine og giver familien både stabil varme, lavere driftsomkostninger og en grønnere profil.
Behovet
Rolles Mølle er en ældre og stor ejendom, hvor varmeforbruget er betydeligt. Den tidligere varmeløsning var både dyr og tidskrævende at drive, og det var vigtigt at finde en fremtidssikret model, der kunne levere høj effekt og samtidig passe ind i de historiske rammer. Samtidig ønskede familien en løsning, der kunne udnytte ejendommens egen vedvarende energi og dermed reducere CO₂-aftrykket.
Løsningen
Klimadan installerede en Thermia Atlas 18 kW varmepumpe tilsluttet ca. 900 meter jordslanger. For at bevare gårdens autentiske udtryk blev hovedledningen ført under den 450 år gamle brostensbelagte gårdsplads, så installationen er skjult.
Anlægget er dimensioneret til en SCOP på 5–6 og leverer både varme og varmt vand med høj effektivitet. Løsningen suppleres af den strøm, der produceres af ejendommens egen vandturbine, hvilket betyder, at en stor del af energiforbruget dækkes lokalt og bæredygtigt.
Processen
Projektet blev gennemført med respekt for de historiske rammer. Nedgravningen af slanger og etablering af hovedledningen blev planlagt nøje, så både gårdsplads og omgivelser fremstår som før. I dag har familien en moderne varmeløsning, der kræver minimal vedligeholdelse og samtidig er integreret med den eksisterende vandkraftproduktion.